na stronę
Wyświetla się 1 - 12 z 172

"Ukulele to niewielkich rozmiarów, sympatyczny instrument, na którym gra nie nastręcza wielu trudności.
Cztery struny, proste akordy i przyjemne, radosne brzmienie sprawiaj
ąże już w godzinę każdy z nas jest w stanie nauczyć się grać nieskomplikowaną piosenkę.” (fragment książki Graj na ukulele i bądź szczęśliwy, podręcznika do nauki gry).

Nauka gry na ukulele (oraz innych instrumentach), to niesamowita przygoda. Pozytywny wpływ jaki ze sobą niesie dokumentują rozliczne badania naukowe.
Jednak najwa
żniejsze korzyści płynące z nauki gry na ukulele, można zawrzeć w kilku punktach:

 • pozytywny wpływ na rozwój zmysłu słuchu oraz abstrakcyjnego myślenia;
 • zwiększa synchronizację łkul mózgowych;

 • polepsza koordynację ruchową kończyn górnych;

 • uwrażliwia;

 • wzmaga kreatywność;

 • pozwala na swobodne wyrażanie emocji poprzez zaangażowanie w jednoczesną grę na ukulele oraz śpiew (w przypadku gry na przykład flecie niemożliwe do pogodzenia).

Ukulele to czterostrunowy instrument, powstały z połączenia portugalskich Rajao oraz Braguinha. 

Współcześnie, ze względu na wielkość (rozmiar) wyróżniamy 3 główne rodzaje ukulele, i są to:

 • soprano - ukulele sopranowe charakteryzuje się relatywnie niewielkim rozmiarem i nieco wyższym brzmieniem (a to za sprawą małego pudła rezonansowego).
  Całkowita długość ukulele w skali soprano to około 54 cm (mogą zdarzyć się egzemplarze o długości 53 a także 55 cm - wiele zależy od danego producenta lub konkretnego modelu).
  Standardowa skala soprano (czyli długość strun liczona pomiędzy podstawkiem a siodełkiem) to 350 mm. Jednak czasami zdarzają się odstępstwa również od tego, i od czasu do czasu możemy spotkać sopranowe ukulele, których długość skali będzie się wahać pomiędzy 345 a 355 mm.
 • koncert - ukulele koncertowe to instrument, który ze względu na swą budowę a co za tym idzie również parametry, czerpie niebywałą mobilność ukulele sopranowego oraz potencjał i brzmienie nawiązujące do ukulele w skali tenor.
  Innymi słowy, koncertowe ukulele leży gdzieś pomiędzy sopranem a tenorem.
  Całkowita długość ukulele w skali koncert to około 62 cm (mogą zdarzyć się egzemplarze o długości 63 a także 65 cm - wiele zależy od danego producenta lub konkretnego modelu).
  Standardowa skala koncert (czyli długość strun liczona pomiędzy podstawkiem a siodełkiem) to 385 mm. Jednak czasami zdarzają się odstępstwa również od tego, i od czasu do czasu możemy spotkać koncertowe ukulele, których długość skali będzie się wahać pomiędzy 380 a 390 mm.
  Koncertowe ukulele mają więcej progów (metalowe belki poprzeczne nabite na podstrunnicę) aniżeli standardowe soprano i jest ich zazwyczaj 18.
  Pudło rezonansowe popularnego ‚koncertu’ jest większe od pudła ‚sopranu’, a mniejsze niż ‚tenora’. Jego wielkość to około 27 cm długości, 19 cm szerokości (w najszerszym miejscu). Takie wymiary pozwalają na uzyskanie znacznie mocniejszego i pełniejszego brzmienia w porównaniu do ukulele soprano
 • tenor - ukulele w skali tenor, to instrument, który odznacza się bardzo głębokim brzmieniem oraz bardziej „poważnym wyglądem”.
  Całkowita długość ukulele w skali tenor to około 67 cm (mogą zdarzyć się egzemplarze o długości 68 a także 69 cm - wiele zależy od danego producenta lub konkretnego modelu).
  Standardowa skala tenor (czyli długość strun liczona pomiędzy podstawkiem a siodełkiem) to 435 mm. Tenorowe ukulele to przede wszystkim większe odstępy między progami (wynikające z długości gryfu oraz samej skali), dzięki czemu osoby o większych/dłuższych dłoniach łatwiej odnajdą się właśnie na podstrunnicy.

Przyjazne-Ukulele.pl to sklep online oferujący ukulele - najlepsze marki oraz modele wprost od renomowanych producentów.
Kupisz u nas zarówno tanie ukulele jak i te z wyższej półki. Jednak bez względu na przedział cenowy, przed wysyłką sprawdzamy każdy jeden egzemplarz. Wszystkie ukulele są strojone, oglądane, lekko ogrywane, tak aby trafił do Ciebie możliwie najlepszy egzemplarz.